Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > IBA
Podkategorie:

Článek: Jak dál s Významnými ptačími územími (IBA)?

Sledovat ptáky umíme, sledovat prostředí budeme a prosazovat účinnou ochranu ptáků musíme. S takovým závěrem skončil sobotní seminář IBA.

Účastníci setkání během diskuse o budoucnosti IBA v Česku. Foto: Vladimír Šoltys.


V sobotu 19. října 2013, ve svém volné čase a bez nároku na odměnu, se na společném semináři sešli vedoucí patronátních skupin jednotlivých významných ptačích území (IBA) z celé republiky. A kde jinde se setkat, než v jednom z těchto území. Výběr nakonec padl na IBA Rožďalovické rybníky, a tak v nádherném prostředí bývalého mlýna na hrázi Bučického rybníka se jednalo o dalším směřování IBA, o ochraně ptáků a jejich prostředí. Diskuze se týkala především nezbytnosti systematického sledování prostředí jako důležité součásti ochrany druhů, zapojení do správních řízení, financování činnosti či získávání nových členů patronátních skupin.

Celosvětová síť IBA dnes zahrnuje kolem dvanácti tisíc lokalit ve více než dvou stovkách států. Zásadní informace o všech IBA zaznamenávají národní koordinátoři do World Bird Database (WBDB) obsahující data o stavu prostředí, příčiny a intenzitu ohrožení jednotlivých území, výsledky monitoringu ptáků, existenci plánů péče a míru zákonné ochrany. Na základě informací z databáze identifikoval BirdLife International trojici nejohroženějších IBA v každé zemi s cílem tento stav změnit. V Česku patří do skupiny nejohroženějších IBA Šumava, Východní Krušné hory a Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Část sobotního jednání byla věnována právě získávání podkladů pro WBDB jednotlivými vedoucími patronátních skupin.

Program IBA je zásadním nástrojem ochrany ptáků, práce kolem těchto území je více než dost a mnohé patronátní skupiny by uvítaly nové spolupracovníky. A nemusí to být jen monitoring ptáků, pomoci lze i s pořádáním akcí pro veřejnost, komunikací s místní samosprávou nebo s nejrůznějšími úpravami přímo v terénu. Kdo by měl o takovou spolupráci zájem, bude vítán a může se obrátit na Kamila Čiháka, koordinátora programu IBA (cihak@birdlife.cz, 776 895 795).

Za finanční podporu semináře děkujeme členům ČSO Janu Křivskému, Janu Procházkovi a Jaromíru Veselému.

Kamil Čihák
24.10.2013
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791