Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Komín teplárny Holešovice se má stát útočištěm pro třetí pražský pár sokola stěhovavého

Praha, 21. srpna 2014. Odborníci z České společnosti ornitologické umístili ve spolupráci s Pražskou teplárenskou a revizní firmou SA-RPOS na komín teplárny Holešovice novou hnízdní budku pro sokola stěhovavého. Jedná se o pokračování úspěšné podpory hnízdění sokolů v Praze. Letos zde hnízdily již dva páry těchto kriticky ohrožených dravců, dnes umístěná budka by měla poskytnout podmínky pro hnízdění třetímu páru. Celková česká populace sokola stěhovavého čítá jen přibližně 60 párů.

O umístění hnízdiště úspěšně jednali zástupci ČSO se společností Pražská teplárenská a.s., která areál v Holešovicích provozuje. „Fakt, že se nyní podařilo budku umístit právě v Holešovicíh, je velmi významným krokem. Sokoly v této lokalitě totiž pozorujeme delší dobu a pevně věříme, že budka poslouží jako hnízdiště již příští hnízdní sezónu,“ uvedl Dušan Rak, který se v ČSO na ochranu sokolů specializuje.

Pražská teplárenská je významným partnerem ochrany sokolů již několikátým rokem. V roce 2013 došlo v areálu PTAS v Michli k vůbec prvnímu hnízdění sokolů v Praze po několikaleté pauze. Holešovice jsou tedy již druhým areálem PTAS, kde je sokolí budka umístěna. Hnízdní budku financoval pražský Magistrát a vlastní instalaci na nejvyšší ochoz vyššího ze dvou komínů, zhruba do výšky 100 metrů nad zemí, provedla bezplatně firma SA-RPOS.

Sokol stěhovavý z českého území zcela vymizel v 60. a 70. letech minulého století. „Stalo se tak kvůli masivnímu používání pesticidu DDT. Sokoli u nás, stejně jako v téměř celé Evropě, vyhynuli – a až v posledních dvaceti letech se díky zákazu DDT a systematické ochraně začínají pomalu do Česka vracet,“ popisuje Dušan Rak. „Každý další hnízdící pár tak považujeme za velký úspěch,“ dodává. Přirozená hnízdiště sokolů stěhovavých se nacházejí ve skalních biotopech, kterých v Česku není dostatek. Jejich nejčastější potravou jsou holubi.

V roce 2014 v Praze hnízdily dva páry sokola stěhovavého. „První pár, hnízdící druhým rokem v Michli byl letos bohužel neúspěšný. Za to druhý, zcela nový pár, který obsadil instalovanou budku na komíně ZEVO Malešice, nás mile převapil hned čtyřmi mláďaty,“ komentuje letošní sezónu Dušan Rak. Více o sokolech v Praze a jejich ochraně se můžete dočíst na webových stránkách prague.peregrines.cz a na facebookových stránkách www.facebook.com/prague.peregrine.watch.

Kontakty

Dušan Rak, Česká společnost ornitologická, 602 273 028

Radek Ježdík, tiskový mluvčí Pražská teplárenská, a.s., 266 752 394

Fotografie

Ke stažení v tiskovém rozlišení: bigfiles.birdlife.cz/foto_sokoli_Holesovice.zip.

Všechna foto: Dušan Rak

Dušan Rak
21.08.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791