Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Info pro členy
Podkategorie:

Článek: Jak vybrat dalekohled Meopta

Účelem tohoto návodu je odpovědět na nejčastěji se opakující otázky ornitologů při výběru dalekohledu. Použití dalekohledů pro jiné účely než pozorování ptáků (např. myslivost) zde není zohledněno.

Obecný článek o výběru dalekohledu


Chcete dalekohled objednat?

Stáhněte si objednávkový formulář a postupujte podle instrukcí v něm uvedených.


10*42 HD (i 12*50 HD) je naprostá špička, je viditelný rozdíl oproti ne-HD, to ale v žádném případě neznamená, že by ne-HD nebyly použitelné.
Snad jedinou nevýhodou 10*42 je, že je poněkud těžší, což je ještě výraznější u 12*50. Není to způsobeno tím HD, ale celkovou konstrukcí a robustností, se kterou je spojena i odolnost. Srovnatelné dalekohledy jiných značek mohou být lehčí, ale je otázka, zda to stojí za příplatek 20 až 30 tis. Kč.

Tělo je u všech dalekohledů Meostar B1 stejného typu, tedy docela bytelné. Přežije bez úhony ponoření do vody, je prachotěsné, mezi jednotlivými modely není v tomto rozdíl.

Základní otázkou při výběru je, k čemu se má dalekohled používat. Chceme-li chodit pozorovat na vodu (velké rybníky, přehrady), je důležité větší zvětšení, tedy některý z dalekohledů zvětšujících 10* nebo dokonce 12*. Je potřeba počítat s tím, že dalekohled bude těžší. Bude pak složitější například pozorování ve větru bez opory. Anebo naopak koupit 8*32 a k tomu stativák, což je stejně nezbytnost, pokud to člověk s pozorováním na vodě myslí vážně.
Pro pozorování létajících dravců na větší vzdálenost je důležité jak větší zorné pole, tak zvětšení. Vhodným kompromisem je zvětšení 10*, přičemž právě v protisvětle a při velkých kontrastech se plně projeví kvalita provedení HD.
Pokud chceme chodit na sovy nebo častěji pozorovat za soumraku či rozednívání, když je málo světla, je potřeba hodně světelný dalekohled, zvětšení je až druhořadé. Světelnost můžeme odhadnout z označení dalekohledu (např. 10*42), vydělíme-li druhé číslo prvním. Zjednodušeně řečeno, čím je výsledek vyšší, tím vyšší světelnost. Největší světelnost má dalekohled 7*50, použitelný za šera je i 8*42. Zvlášť starší lidé, kterým se přirozeně s věkem zmenšuje zornice, rozdíl mezi 7*50 a 8*42 vůbec nepoznají. Použitelný je i dalekohled 10*50, který má skoro stejnou světelnost jako 8*42.
Pro základní pozorování ptáků v různých prostředích, zvlášť pokud se nejedná o primární zájem a pozorování ptáků je třeba jen doplňkem výletů do přírody, je ideální menší dalekohled 8*32. Přestože má menší zvětšení a nižší světelnost, má řadu výhod: absolutně největší zorné pole, nízkou váhu a skladnost. Lze jej plně doporučit i pro profesionální použití v případech, kdy nepotřebujeme často pozorovat na velké vzdálenosti nebo za tmy, například při sčítání JPSP nebo při atlasovém mapování.
Chceme-li kromě ptáků pozorovat i motýly, vážky a jiný hmyz, zvolíme některý z dalekohledů s krátkou minimální zaostřovací vzdáleností, 8*32 nebo 10*32, se kterými zaostříme doslova pod nohy.

Přehled základních vlastností

Srovnávat lze pouze srovnatelné, tedy dalekohledy stejné kategorie.

7* --> 8* --> 10* --> 12* (při zachování průměru objektivu)
roste zvětšení, zmenšuje se zorné pole, snižuje se světelnost

32 --> 42 --> 50 --> 56 (při zachování stejného zvětšení)
zvyšuje se světelnost, zvyšuje se hmotnost
Zdeněk Vermouzek

05.12.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791