Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: Vycházky ke Světovému dni mokřadů 2016

Blíží se 2. února, kdy si každoročně připomínáme Světový den mokřadů. Stejně jako v loňském roce jsme i letos připravili vycházky k vodním plochám spojené s pozorováním ptáků.

Přesvědčte se, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžeme mezi nimi pozorovat i hosty ze severu. Budou-li i nadále pokračovat současné mrazy, zvýší se nám šance na zajímavá pozorování! Proto neváhejte a vyberte si některou z následujících vycházek. Sledujte průběžně, některé vycházky mohou být doplněny dodatečně.

Moc děkujeme všem organizátorům, kteří jsou ochotni svůj volný čas věnovat těmto vycházkám a přiblížit tak fascinující svět vodních ptáků všem zájemcům.Vycházky ke Světovému dni mokřadů byly podpořeny dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.I v mrazivém počasí se vyplatí jít ven za ptáky. Z loňské vycházky v Českých Budějovicích, foto Mirka Kulířová.


Seznam akcí:

PRAHA


Praha - Troja I
Sraz v sobotu 30. 1. v 10:00 u autobusu číslo 112 na konečné stanici ZOO. Vycházka na ptačí zimoviště k Vltavě Vám nabídne možnost nejen pozorovat naše vodní ptáky i hosty ze severu, ale i se o nich mnoho zajímavého dozvědět. Vycházka se koná u příležitosti Světového dne mokřadů ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Vedou: Vlaďka a Jirka Sládečkovi. Kontakt: Marie Moravcová, e-mail: moravcova(zavinac)toulcuvdvur.cz, tel.: 733 770 258, 271 750 567, info na webu Toulcova dvora.

Praha - Troja II
Sraz v neděli 7. 2. v 10:00 před ZOO na konečné autobusu 112 v Praze-Troji. Vycházka povede podél Vltavy na tradiční zimoviště vodních ptáků. Doporučujeme velmi teplé oblečení (budeme hodně postávat), dalekohled a případně určovací příručku a termosku s teplým čajem. Pořádají Klára Poláková, Tomáš Telenský, Tereza Kejzlarová a Alena Rulfová.

Praha - Modřany
Sraz v neděli 7. 2. v 9:45 na břehu Vltavy u žel. st. Praha – Modřany. Projdeme se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. V případě zpoždění vlaku prosíme o trpělivost. Vede: Gabriela Dobruská a Michal Kubelík, kontakt: dobruska(zavináč)birdlife.cz, tel.: 724 687 996.

STŘEDNÍ ČECHY


Beroun
Sraz je v sobotu 6. 2. v 9:15 před vlakovým nádražím Beroun, odtud se půjde podél řeky Berounky až do Srbska (což je cca 7,5 km). Vycházku ke Světovému dni mokřadů organizuje Správa CHKO Český kras a ČSOP Triturus ve spolupráci s ČSO. Kontakt na organizátora: Jaroslav Veselý, AOPK ČR, tel.: 728 878 352, email: jaroslav.vesely(zavinac)nature.cz.

Kutnohorsko (Vavřinec + Jindice)
Sraz v sobotu 6. 2. v 10:30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskuteční procházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 přesun do restaurace U Fantů v Jindicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2015 na Kutnohorsku. Ukončení po vyčerpání programu i účastníků. Kontakt na hl. organizátora: Jan Křivský, tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com.

Řež - Roztoky (Vltava)
Sraz 20.2. 2016 na lávce v Řeži (u zastávky ČD) v 10:15. Projdeme se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany - Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3-4 hodiny.
Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíme, že slípka není slepice a budeme-li mít štěstí, zahlédneme i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím.
Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná.
Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková hoskova @ birdlife.cz, 602 972 368.

ZÁPADNÍ ČECHY


Rokycany
Vycházka Berounka – pozorování zimujících opeřenců.
Sraz v sobotu 13. 2. v 9.00 před nádražím Českých drah v Rokycanech, odjezd do Plzně – Doubravky, poté kolem řeky Berounky do Chrástu, vhodné oblečení a obuv, něco na opečení na ohni a drobný peníz na občerstvení, návrat odpoledne vlakem. Organizuje ZO ČSOP Rokycany ve spolupráci s ČSO, vede Pavel Moulis. Kontakt: pavel.moulis(zavináč)tiscali.cz nebo tel.: 603 239 922.

JIŽNÍ ČECHY


České Budějovice
Sraz v neděli 31. 1. v 9:00 na zast. MHD České Vrbné. Odtud vycházka podle aktuálních podmínek buď na Vrbenské rybníky, nebo do Českého Vrbného ke kanálu a okolo řeky k Dlouhému mostu. Vede: Honza Havlíček (tel.: 721 429 652, e-mail: JanHavlicek.cz(zavináč)gmail.com).

SEVERNÍ ČECHY


Staré Křečany
Dvě vycházky pro členy oddílu Vlčata Staré Křečany, jejich rodiče a sourozence, kterým budou přecházet přednášky s ptačí tematikou.
30. 1.: od 9:00–12:00, Staré Křečany – rybník Havlák, místo srazu u hráze rybníka
6. 2.: od 11:00–13:00, Horní Podluží – Velký rybník, místo srazu na hrázi rybníka
Bližší informace najdete v přiloženém dokumentu. Vybavení: oblečení a obuv dle aktuálního počasí, dalekohled, fotoaparát dle možností. Účast je nutné potvrdit u organizátora: Roman Neckář, roman.aiki(zavináč)centrum.cz, tel.: 775 305 787

Ústí nad Labem
Vycházka (nejen) pro učitele.
Sraz v pátek 19. 2. v 10:00 přímo u jezera Milada, ve východní části (mapa). K jezeru jezdí MHD od vlakového nádraží: zastávka Důl 5. květen (bus č. 19 nebo 3, 7, 18). Projdeme se po břehu jezera do Chabařovic (cca 5 km), budeme pozorovat zimující ptáky stativovým dalekohledem. Vlastní dalekohledy vítány, teplé oblečení do terénu nezbytné. Učitelé obdrží materiály k novému výukovému programu ČSO Ptáci a mokřady. V případě úplného zamrznutí jezera bude vycházka zrušena. Prosíme o nahlášení účasti na dobruska(zavináč)birdlife.cz, abychom vás mohli kontaktovat. Vede: Gabriela Dobruská a Katarina Slabeyová.

VÝCHODNÍ ČECHY


Vodní nádrž Rozkoš
Sraz v neděli 14. 2. v 8:00 na parkovišti v obci Šeřeč, souřadnice GPS : 50.3846900N, 16.0890647E, nebo viz přiložená mapa. Úspěšnost vycházky bude záviset na tom, zda bude na přehradě alespoň část volné hladiny. S ohledem na momentální situaci bude zvolena i trasa exkurze. Vzhledem k charakteru lokality je žádoucí, aby majitelé stativových dalekohledů vzali svoji techniku s sebou. Organizuje Východočeská pobočka ČSO. Kontakt: Jaroslav Vaněk, jaroslavvanek(zavinac)centrum.cz, tel.: 777 120 756.
Situaci na lokalitě prověřím den nebo dva před akcí s ohledem na vývoj počasí. Zájemci o aktuální informaci mohou zaslat dotaz, nejlépe prostřednictvím e-mailu.

JIŽNÍ MORAVA


Slavkov u Brna
Sraz v sobotu 6. 2. v 8:00 na mostu přes Litavu u Rybníka. Vycházka pro veřejnost k vodním plochám ve Slavkově u Brna a okolí povede kolem potoka Prostředníček, podíváme se na slípky zelenonohé, kachny divoké, možná bekasiny otavní, chřástaly vodní a ledňáčky. Pak přejdeme k řece Litavě a půjdeme po ní do obce Vážany nad Litavou. Podíváme se na slípky zelenonohé, kachny divoké, volavky popelavé a bílé, možná chřástaly vodní, ledňáčky a konipas horského. Pořádá Slavkovský ochranářský spolek ve spolupráci s ČSO. Vede: Petr Navrátil, tel.: 739 510 628.

STŘEDNÍ MORAVA


Olomouc
Vycházka k řece Moravě v Olomouci v rámci Dne mokřadů.
Sraz účastníku je v neděli 7. 2. v 9:00 na břehu Moravy u loděnic veslařského klubu, trasa povede po nábřeží k zimovišti vodního ptactva na Nových Sadech. Účastníci se dozví zajímavé informace o našich mokřadech, naučí se určovat zimující ptáky a také odečítat jejich kroužky. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka České společnosti ornitologické.
Exkurzi povedou: Jan Vidlař, tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(at)gmail.com a Kateřina Ševčíková, tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(at)seznam.cz

SEVERNÍ MORAVA


Dětmarovice - Koukolná
Sraz v neděli 7. 2. v 10:20 zde: 49°53'3.576"N, 18°29'17.845"E. Vycházka povede k meandru řeky Olzy pod Doubravkým kopcem: 49°52'38.423"N, 18°29'27.810"E. Vycházka je plánována na cca 2 hodiny. Akci pořádá ZO ČSOP Cieszynianka ve spolupráci s ČSO. Vycházku vede Lukáš Nytra, email: nytra.lu(zavinac)seznam.cz.

Jistebník nad Odrou
V pátek 5. 2. od 8:00 se v CHKO Poodří na trase Jistebník–Polanka nad Odrou uskuteční vycházka pro žáky Základní školy Heleny Salichové v Polance nad Odrou. Akci pořádá Slezská ornitologická společnost ve spolupráci s ČSO. Vede: Patrik Molitor (patrik.molitor(zavináč)seznam.cz).

Gabriela Dobruská
26.01.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791