Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: Veřejnost zachránila evropské směrnice na ochranu přírody!

Praha, 7. prosince 2016. Evropská komise potvrdila zachování směrnic na ochranu přírody po rekordní veřejné kampani na jejich obranu – nyní je čas ochranu přírody podle směrnic i naplnit.

Evropská komise v čele s předsedou Junckerem dnes po dvou letech nejistoty ohledně osudu dvou vlajkových evropských předpisů na ochranu přírody – Směrnice o ptácích a Směrnice o stanovištích – potvrdili, že směrnice budou zachovány, že nebudou přepsány a oslabeny. Komise zároveň zdůrazňuje potřebu důslednější implementace a vymahatelnosti směrnic.

Podpora směrnic je velkým vítězstvím i pro půl milionu lidí, kteří žádali komisi o zachování a lepší uplatňování těchto předpisů v rámci celoevropské kampaně #NatureAlert. Ke kampani spojily síly největší evropská ochranářská sdružení, k nimž se přidaly národní organizace – v Česku ČSO, Hnutí Duha, Beleco, Zelený kruh a další – a podniky a společnosti nejrůznější velikosti, stejně jako více než půl milionu obyvatel Evropy.

Obě směrnice mají zásadní význam pro ochranu přírody v Evropě. Pod jejich ochranu spadá více než 1400 ohrožených druhů a jeden milion kilometrů čtverečních přírodních stanovišť v Evropě. Na obhajobu směrnic se postavili vědci, veřejnost, podnikatelé, Evropský parlament i vlády jednotlivých států, kteří si všichni uvědomili jejich význam.

Ochranářské nevládní organizace vítají rozhodnutí komise a zdůrazňují, že to důležité je ještě před námi – zabezpečit uplatňování dnešního rozhodnutí v praxi prostřednictvím jasných kroků k zastavení poklesu biologické rozmanitosti, zejména devastujícího vlivu intenzivního zemědělství.

Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO, rozhodnutí komentuje: „Dnešní rozhodnutí komise je velkým úspěchem. Odborná i laická veřejnost jasně vyjádřila, že příroda je pro nás důležitou hodnotou a je dobře, že komise na tyto názory brala ohled. Teď nás čeká nový úkol; postarat se, aby směrnice fungovaly ještě líp.“

Ariel Brunner, BirdLife Europe: “Rozhodnutí komise zachovat směrnice znamená, že názor více jak půl milionu lidí, kteří požadovali prosazování směrnic, zazněl jasně a nahlas. Příroda je klíčovou hodnotou naší společnosti a je nezbytná pro naše přežití. Toto rozhodnutí je zároveň vítězstvím myšlenky evropské spolupráce, protože příroda nezná hranice.”

Kontakt:
Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO, verm@birdlife.cz, 773 380 285

Další informace:
http://www.cso.cz/index.php?ID=2809
http://www.birdlife.org/europe-and-central-asia/project/nature-alert

07.12.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791