Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Josefovské louky

PTAČÍ PARK JOSEFOVSKÉ LOUKY

Jedinečný projekt v rámci České republiky, soukromý Ptačí park Josefovské louky, vzniká v turisticky atraktivní oblasti poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách od roku 2008. Má umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území lidem a umožnit jim obdivovat krásu přírody.

Páteří parku je unikátní sto let starý závlahový systém Metuj, který po opravě umožní regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Právě tyto louky ČSO s pomocí sponzorů vykupuje a buduje na nich tůně, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů bezobratlých.

Návštěvníkům bude sloužit malá terénní stanice a několik pozorovatelen a pozorovacích věží vzájemně propojených chodníky. Samozřejmostí jsou informační tabule, které seznámí s historií území i s jeho živočišnými a rostlinnými obyvateli.

PŘISPĚJTE NA VÝKUP POZEMKŮ!

Děkujeme všem dosavadním dárcům!

picČeská televize odvysílala koncem května další půlhodinový dokument o Josefovských loukách, tentokrát z dílny mladých filmařů z Filmové akademie Miroslava Ondříčka pod vedením Erika Richarda Hromádka. Shlédnout jej můžete na webu České televize.

picOblíbená akce Noční příroda Josefovských luk, která nevšedním způsobem seznamuje návštěvníky s obyvateli ptačího parku u Jaroměře, proběhne v pátek 5. června 2015.

picJaroměř, 21. dubna 2015. Ptačí park Josefovské louky, rezervace, kde Česká společnost ornitologická obnovuje bohatou mokřadní krajinu, překypuje životem. Řízené zavlažování funguje a z dříve nezajímavé tuctové krajiny se stává přírodní ráj lákající nejen ptáky, ale i jejich pozorovatele.

picPrávě před nastupujícím jarem byla dokončena první pozorovatelna na Josefovských loukách, kterou financoval Královéhradecký kraj. Stále ještě voní modřínem, z kterého je vyrobena, a již má za sebou zatěžkávací zkoušku. Totiž premiérovou návštěvu v podobě dobrovolníků, kteří přišli uklízet ptačí park v rámci druhého ročníku akce Ukliďme svět na Josefovských loukách.

Sraz dobrovolníků, kteří pomohou s jarním úklidem Josefovských luk, bude v sobotu 28. března v 9 hodin u Poklasného mlýna. Viz pozvánka.

pic28. 3. Ukliďme svět
2. 5. Vítání ptačího zpěvu
5. 6. Noční příroda Josefovských luk
3. 10. Festival ptactva

Následující ...

V současné době Ptačí park Josefovské louky finančně podporují Ministerstvo životního prostředí, Královéhradecký kraj, Nadace Partnerství a Nestlé, ZelenaDomacnost.com a soukromí dárci.


Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher