Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Josefovské louky

PTAČÍ PARK JOSEFOVSKÉ LOUKY

Jedinečný projekt v rámci České republiky, soukromý Ptačí park Josefovské louky, vzniká v turisticky atraktivní oblasti poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách od roku 2008. Má umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území lidem a umožnit jim obdivovat krásu přírody.

Páteří parku je unikátní sto let starý závlahový systém Metuj, který po opravě umožní regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Právě tyto louky ČSO s pomocí sponzorů vykupuje a buduje na nich tůně, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů bezobratlých.

Návštěvníkům bude sloužit malá terénní stanice a několik pozorovatelen a pozorovacích věží vzájemně propojených chodníky. Samozřejmostí jsou informační tabule, které seznámí s historií území i s jeho živočišnými a rostlinnými obyvateli.

PŘISPĚJTE NA VÝKUP POZEMKŮ!

Děkujeme všem dosavadním dárcům!

Sraz dobrovolníků, kteří pomohou s jarním úklidem Josefovských luk, bude v sobotu 28. března v 9 hodin u Poklasného mlýna. Viz pozvánka.

pic28. 3. Ukliďme svět
2. 5. Vítání ptačího zpěvu
5. 6. Noční příroda Josefovských luk
3. 10. Festival ptactva

picPrvní rok experimentování s obnoveným zavlažovacím systémem se chýlí ke konci. Jaká poznání nám přinesl? Předně potěšující zjištění, že je systém funkční a schopný během několika dnů nasytit louky vodou. A co je ještě důležitější, ptáci reagují na změněnou situaci okamžitě.

picV uplynulých dnech jsme dokončili dosud největší nákup pozemků na Josefovských loukách. Na jeden zátah jsme koupili přes 1,7 ha, celkově vlastní ČSO už 18 ha pozemků.
Děkujeme všem, kdo na jejich nákup přispěli!

picKaždoroční práce v ptačím parku, jako je sekání trávy ve vstupním areálu, kolem hradítek a hadníků, čištění tůní a odstraňování náletových dřevin, převzali z velké části dobrovolníci, kterých každým rokem přibývá.

picVe dvou nákupech, z nichž poslední se uskutečnil dnes, jsme na Josefovských loukách získali do vlastnictví ČSO dalšího 0,5 ha pozemků.

Následující ...

V současné době Ptačí park Josefovské louky finančně podporují Ministerstvo životního prostředí, Královéhradecký kraj, Nadace Partnerství a Nestlé, ZelenaDomacnost.com a soukromí dárci.


Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher