Zde se nacházíte: Home > ČSO/BirdLife > Pobočky ČSO
Podkategorie:

Pražská ornitologie

Web: http://prague-ornithology.webnode.cz
Kontakty:
Petr Suvorov, e-mail: quetzalcoatl81seznam.cz
Martin Sládeček, e-mail: slava.laguna.osvolny.cz


picSkupina Pražská ornitologie se již nějakou dobu aktivně zajímá o rybník Slatina. A tento malý rybník na Praze 10 si rozhodně zaslouží svou pozornost - od roku 2010 zde byl zaznamenán výskyt celkem 134 druhů ptáků, z toho 54 druhů zařazených mezi zvláště chráněné! Lokalita slouží mimojiné i jako nocoviště pro vlaštovky, břehule a špačky a během tahu se zde zastavují další zajímavé druhy jako např. ostralka štíhlá nebo slavík modráček. Nejen z tohoto důvodu podala Pražská ornitologie ve spolupráci se sekretariátem ČSO na Magistrát hl. m. Praha návrh na vyhlášení této cenné lokality CHÚ.
Kolize zimujících vodních ptáků s tramvajovými trolejemi na pražských mostech jsou vleklým problémem. Jedno z nejvýznamnějších českých zimovišť vodních ptáků totiž leží prakticky v centru města. Ptáci zde ve vysokých koncentracích nejenom hledají potravu, ale též nocují. Pravděpodobnost kolizí se tak dramaticky zvyšuje, protože ve středu města je i nejvíce mostů, přes které jsou vedeny tramvajové linky. Záchranná stanice živočichů v Jinonicích ročně zaznamená asi 20 případů kolizí. Nejčastější obětí jsou labutě velké.
Jak již naznačovala pozvánka, letošní podzimní exkurze Pražské ornitologie se tentokráte nevěnovala vodě, nýbrž otevřeným biotopům. Chtěli jsme se pokusit zjistit, zda se dá udělat kvalitní exkurze i na nemokrá místa. Otevřené plochy jsou narozdíl od vody více o štěstí a není zde tak vysoká pravděpodobnost, že účastníci uvidí tolik ptactva. O to možná jsou ale údaje z nich cennější, protože jimi příliš mnoho organizovaných exkurzí nevede.
V průběhu letošního roku jsme zaslali na pražský magistrát první dokument pro podporu ochrany rybníku Slatina, který je mnohými považován za jednu z nejbohatších ptačích lokalit v Praze na hnízdící zvláště chráněné druhy ptactva. Protože má pro nás lokalita prioritní postavení, shodli jsme se, že by bylo dobré se o ni také čas od času starat. Proto Lukáš Viktora ve spolupráci s Víťou Štanclem zorganizoval první dobrovolnickou akci Pražské ornitologie, a sice prořezávání náletových dřevin.
Každý, kdo se zajímá o pozorování ptáků, potřebuje mít oblíbenou lokalitu, kterou může pravidelně, pokud možno denně, navštěvovat, aby mohl pozorovat a sledovat ptačí život. Proč tedy ne vlastní zahradu nebo nejbližší park? Proč jezdit daleko, když ptačí krása a rozmanitost se může vyskytovat vedle vlastního bydlení? Snídat a zároveň pozorovat ptáky přes okno nebo strávit večer na zahradě a poslouchat ptačí zpěvy - není to nejkrásnější pro milovníka ptáků?
Dne 17. 12. 2011 se uskutečnila první ornitologická exkurze Pražské ornitologie. Byla vedena k břehům Vltavy za zimujícími vodními ptáky. Bohužel letos nám zatím počasí v tomto směru moc nepřeje, množství ptáků i druhová variabilita byla dost nízká. Ale i tak si to všichni účastníci exkurze parádně užili.
Následující ...


    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791