Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Festival ptactva


Generálním sponzorem Festivalu ptactva je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový fetsival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Kategorie: Festival ptactva

picPrvní říjnový víkend (letos připadá na 1. a 2. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Kategorie: Festival ptactva

picHlavní termín letošního Festivalu ptactva připadá opět na první říjnový víkend (1.–2. 10. 2016). Všechny organizátory festivalových vycházek velmi prosíme o nahlášení podrobností o chystané akci nejpozději do 23. 8. 2016. Vítáme i nové organizátory!

Kategorie: Festival ptactva

picO víkendu 3. - 4. 10. proběhl další ročník Evropského festivalu ptactva. O celkových předběžných výsledcích jsme informovali v tiskové zprávě. Jak probíhal Festival v Česku?

Kategorie: Festival ptactva

První říjnový víkend (3. a 4. 10) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

Kategorie: Festival ptactva

picBěhem prvního říjnového víkendu proběhl v Evropě již tradičně Festival ptactva (EuroBirdwatch), na jehož přípravě se letos podílelo 40 partnerských organizací BirdLife International. Ani ČSO nezůstala pozadu a tak se v České republice mohli příznivci přírody a ornitologie účastnit 36 ornitologických vycházek za migrujícími ptáky. Další akce, včetně dvou přednášek, proběhly mimo hlavní termín Festivalu ve dnech 27.-28. 9. a 6.-9. 10. Celkem se tedy v rámci Festivalu ptactva konalo 45 akcí. Pojďme se nyní podívat, jak to letos vše dopadlo.

Kategorie: Festival ptactva

Během uplynulého víkendu zvaly partnerské organizace BirdLife International ve 40 zemích Evropy a střední Asie k pozorování více než 2,5 milionu tažných ptáků, kteří se v této době stěhují do svých jižních zimovišť. Přes 23 000 lidí od Portugalska po Kazachstán a od Malty po Norsko pozorovalo tento zázrak přírody na více něž 895 akcích.

Následující ...