ČSO chrání a zkoumá ptáky již od roku 1926. Přidejte se k nám!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

... Předchozí

picPraha, 13. 3. 2017. Řehoř svůj svátek oslavil včera. Podle této všem dobře známé pranostiky by měla být čapí hnízda v našem okolí zatím prázdná a my můžeme čápy co nevidět očekávat. Skutečnost je ale trochu jiná. Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz zjistíme, že je již obsazeno 34 hnízd. Někteří čápi tedy již přilétli. Proč, když většina je pranostice věrná?

Kategorie: O ptactvu

picPtáci se podobně jako lidé starají o potomky na směny. Toto chování se však značně liší nejen druh od druhu, ale mezi páry stejného druhu, zjistili vědci v rámci unikátní studie, kterou publikoval časopis Nature (odkaz na studii volně ke čtení).

Kategorie: O ptactvu

picŽádného milovníka přírody asi nezamrzí víc než zjištění, že naše planeta je opět chudší o nějaký živočišný či rostlinný druh. Bohužel, tyto katastrofy se nevyhýbají ani naší oblíbené skupině – ptákům.

Kategorie: Info pro členy

Při celostátní ornitologické konferenci ČSO „Každý pták se počítá“, která proběhla ve dnech 14. – 16. 10. 2016, bylo využito pořizování videozáznamu jednotlivých přednášek a dalšího odborného programu konference. Nahrávky přednášek z konference jsou nyní ke zhlédnutí online na YouTube.

picPraha, 1. března 2017. Při pohledu z okna není divu, že další sezóna Jaro ožívá začíná právě dnes, 1. března! Ptáci již zpívají a je čas začít sledovat postupný přílet ptačích poslů jara – čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy na www.springalive.net!

Kategorie: Ptačí svět

Právě vyšlo nové číslo časopisu Ptačí světCelé číslo je věnováno Ptáku roku 2017 - datlu černému. Hlavní článek plný zajímavostí a nových údajů z posledních výzkumů napsal ornitolog Martin Paclík a datla nám v něm představuje zevrubně na osmi stranách. Dozvíte se, jak určovat šplhavce (a jiné živočichy) podle pobytových stop - pestře ilustrovanou dvoustranu připravil Jan Hošek. Přečtete si o významu datlů a dalších šplhavců pro další dutinové hnízdiče a o tom, kdy pomáhají budky. Problematiku současného lesního hospodaření představuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ornitology, laiky i rodiny s dětmi vyzýváme k vycházkám do lesa a pátrání po datlech. Zapojte se a svá pozorování zadejte na avif.birds.cz! Společně tak odpovíme na otázky kolem dnešního výskytu datla a strávíme krásné chvíle v přírodě.

Následující ...